cv
Citu autoru raksti

Kā iegūt mieru par finanšu jautājumiem?

Autors GUNDEGA ŠTRAUSA

Kā iegūt mieru par finanšu jautājumiem? Vai ir iespējams nekad vairs neraizēties par ikmēneša rēķiniem, dzīves dārdzību un sagatavoties nepatīkamiem finanšu pārsteigumiem, ko mums dzīve sagatavo uz katra soļa? Jā, tas ir iespējams! Un šis risinājums saucas vienā absolūti garlaicīgā un neinteresantā vārdā – BUDŽETS. Un, kaut arī šim vārdam trūkst romantiskas pieskaņas, izrādās tas ir risinājums milzum daudzām mūsu ikdienas problēmām un daudzām mūsu dvēseles mokām.

Budžets ir vajadzīgs ne tikai katrai valstij un lielai organizācijai, tāpat tas ir vajadzīgs jebkuram lielam un mazam uzņēmumam, bet, izrādās, tieši tāpat tas izrādās ārkārtīgi noderīgs arī mums mājsaimniecībā – gan tiem, kas dzīvo lielās ģimenēs, gan tiem, kas dzīvo vieni paši. Tas atbrīvo no uztraukumiem un pašpārmetumiem, palīdz plānot nākotni un tiekties pēc skaistiem sapņiem.
Bet kā gan sastādīt budžetu?

Vispirms mums jāpieraksta viss, ko mēs mēneša laikā nopelnām, visas naudiņas, kas ienāk no dažādiem avotiem. Tam it kā nevajadzētu būt pārāk sarežģīti. Otrs svarīgais jautājums ir, cik un kādiem mērķiem mēs nolemjam naudu tērēt. Un tieši tā – pirms vēl mēnesis ir sācies, mēs NOLEMJAM, cik un kādiem mērķiem naudu tērēt. Nevis gaidām, kad mēnesis būs beidzies, vai vēl jo trakāk, pat vēl nav beidzies, un visa naudiņa jau pazudusi nezināmā virzienā un mums atliek tikai noplātīt rokas un skriet kaut kur aizņemties. Nē, ne tā tam jābūt! Mums jāparāda savai naudai, kurš te ir saimnieks!

Tātad, vēl pirms mēnesis sācies, mēs ieplānojam, cik mēs atvēlēsim maksai par dzīvokli, cik transporta izdevumiem. Jāatceras, ka gan dzīvokļa, gan transporta izdevumiem ir dažādi rēķini, kas nav jāmaksā katru mēnesi, bet gan retāk – arī tie ir jāieplāno. Tāpat jāparedz pietiekams daudzums naudas pārtikai, medicīnas izdevumiem, bērnu aktivitātēm un apģērbiem.

Tāpat mums ir svarīgi savā budžetā atvēlēt kādu vietiņu lietām, par kurām mums ir skaidrs, ka tās tāpat tur kaut kā ielavīsies, ja tām neierādīsim nekādu vietu, ja mēģināsim būt pārāk stingri pret sevi vai pārāk ideāli. Dažiem tie būs saldumi, citiem kādi gadžeti vai jauna kleita. Tad jau ir labāk paredzēt vietu šiem tēriņiem laicīgi un kontrolēti, nekā pēc tam sevi šaustīt.

Mēneša laikā ir svarīgi sekot līdzi, vai mēs tiešām ievērojam mūsu plānu. Šajā ziņā mums mūsdienās ir daudzi nenovērtējami palīgi. Mums vairs nav jāstaigā riņķī ar papīra lapu un zīmuli, nav pat jāapmierinās tikai ar pašsastādītu excel lapu. Kompānijas nodrošina mums fantastiskus rīkus, ko mēs varam vai nu bez maksas, vai par nelielu samaksu lietot savos datoros un telefonos. Šeit iekopēju tikai dažus logo (mums viņi par reklāmu nemaksā un arī nav informēti par to, ka mēs par viņiem rakstām un priecājamies).

Lai gan, ja tā ir ērtāk, droši var arī lietot papīra lapu un zīmuli. Mūsu vecāsmammas tieši tā darīja visu mūžu, un viņām jau nu pārsvarā nebija problēmu ar ātrajiem kredītiem un naudas trūkumu viņas prata pārdzīvot kaut kā daudz skaistāk nekā mūsu paaudzes.

Kontrole pār savu dzīvi sākas ar mazumiņu, bet sniedz lielu prieku un gandarījumu.

Gundega

 

Atbildēt